All Tools
Free Tool

⚖️ Price-Per-Serving Calculator

Stop getting fooled by misleading package sizes. Compare any two products by their true cost per serving.

Product A
VS
Product B
Store Brand Oats
$0.030
per serving
✓ BETTER VALUE
Name Brand Oats
$0.059
per serving
Store Brand Oats saves you $0.030/serving (50%) — that adds up!

⭐ PALATE PLUS MEMBERSHIP

Weekly meal plans delivered to your inbox

Free Penny Points rewards. Paid membership billing is not open yet.

See membership details